Valečov - Drábské světničky

GPS 50°31'53.511996"N, 15°1'57.234"E

8 / 10 km

1. Valečov - Skalka (1,5 km) - Drábské světničky (4 km) - Valečov (8 km) 2. Valečov - Skalka (1,5 km) - Drábské světničky (4 km) - Na Krásné vyhlídce (6 km) - Skalka (8,5 km) - Valečov (10 km)

 

Z parkingu z bufetem pod zamkiem Valečov idziemy czerwonym i żółtym szlakiem do ruin zamku. Zamek Valečov powstał w 2. połowie XIII wieku. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z lat 1316 – 18. Słowiańska nazwa miejsca wskazuje na to, że już wcześniej istniały tu jakieś umocnienia. Zamek leżący na trzech skałach piaskowcowych został częściowo wyciosany w masywie skalnym i z początku był z większej części drewniany. W XIV wieku powstał potężny murowany pałac, w XVI wieku rozbudowany.

W 1652 r. zamek opustoszał. Umieszczona na skale na lewo od schodów prowadzących do kasy tablica pamiątkowa przypomina o tym, że przebywał tu najbardziej znany czeski poeta okresu romantyzmu Karel Hynek Mácha. Dziś Valečov jest własnością gminy Boseň i można go zwiedzać z przewodnikiem. Z zamku jest bardzo rozległy widok. Dobrze widać barokowy (z 1729 r.) kościół św. Wacława w pobliskiej Bosni. Na przykościelnym cmentarzu znajdziemy groby przypominające o tym, że w roku 1866, w czasie wojny prusko – austriackiej, w okolicy wzgórza Mužsky, rozegrała się tu bitwa. Znajduje się tu też grób znanego propagatora turystyki i narciarstwa Aleša Lyžca.

Z zamku idziemy dalej czerwonym szlakiem przez obszar skalnych mieszkań, izb, warsztatów i obór, które jeszcze pod koniec XIX wieku były zamieszkane.Czerwony szlak prowadzi nas dalej przez osadę Bunclav na skrzyżowanie na Skalce, następnie przez skalne jary aż do brzegu rozległego płaskowyżu.Pierwszym ciekawym miejscem jest tu Klamorna, do której dotrzeć można krótką boczną drogą. Na Klamornie znajdziemy pozostałości po średniowiecznym zameczku (wały, fosy, izby skalne oraz cysterna).

Droga prowadzi dalej przez platformę Hrada, atrakcyjne osiedle zamieszkiwane już w młodszej epoce kamiennej. Osiedle istniało tu również w czasach epoki żelaznej, zamieszkiwane przez Celtów i Słowian. Kolejnym przystankiem są Drábské světničky (izby Drabów), zameczek skalny z końca XIII wieku. Bloki skalne zostały połączone konstrukcjami drewnianymi. Zachowało się 18 wyciosanych w kamieniu pomieszczeń. Zameczek stanowił punkt oporu wojsk tzw. „sierotków“, opuściły go one po bitwie pod Lipanami. W czasie kontrreformacji służył jako miejsce modłów nie-katolików. Zameczek można zwiedzać, wstęp wolny.

Z Drábskich světniček prowadzi niebieski szlak, którym możemy dojść przez Dneboh do Zásadki (można coś przekąsić), a następnie wrócić czerwonym szlakiem do punktu, z którego wyruszyliśmy – parkingu pod zamkiem Valečov (8 km). Pod Drábskimi světničkami na peryferiach miejscowości Dneboh przejdziemy wtedy przez dzielnicę Kavčina, która została 27 czerwca 1926 r. zniszczona przez osuwającą się ziemię. Zniszczonych zostało wtedy 11 domów, a do dziś zauważyć można krzywo rosnące drzewa.

Drugi, dłuższy wariant trasy, prowadzi czerwonym i niebieskim szlakiem przez rozpadlinę skalną Studený průchod (Zimne Przejście) i brzegiem płaskowyżu do restauracji Na Krásné vyhlídce (można się tu posilić). Niedaleko restauracji znajduje się ciekawe miejsce - Trhlinová propast (Przepaść Szczelinowa), a sprzed restauracji rozpościera się atrakcyjny widok na Ještěd, dolinę Izery, okolice Turnova oraz staw Žabakor.

Nasza trasa wiedzie dalej zielonym szlakiem pod wzgórzem Mužský (463 m). Na szczyt bazaltowego stożka leżącego pośrodku piaskowcowej płyty prowadzi odgałęzienie zielonego szlaku. Ze szczytu jest piękny widok na wszystkie strony świata. Pomnik upamiętnia bitwę, która rozegrała się na tym terenie w czasie wojny prusko-austriackiej w 1866 r. Z powodu swego dominującego położenia Mužský bywał miejscem, w którym odbywały się potężne tzw. „tabory ludu“ – manifestacje ludu czeskiego.

Bardzo ciekawym miejscem jest również osada Mužský – przede wszystkim z powodu zabudowy zrębowej oraz grupy potężnych lip i kasztanowców. Na środku znajduje się śliczna odremontowana mała dzwonnica. Centrum wsi zostało w roku 1995 objęte ochroną jako wiejski rezerwat zabytków.

Zielony szlak prowadzi z Mužsky szosą na skrzyżowanie na Skalce. Ze Skalki na parking pod zamkiem Valečov możemy dojść raz już opisywanym czerwonym szlakiem przez zamek. Iść można również zielonym szlakiem rowerowym przez Zásadkę (10 km).