Hruboskalsko  tekst ze strony http://www.cesky-raj.info/pl/turystyka-aktywna/pesi-turistika-trasy/zlatou-stezkou-ceskeho-raje-hruboskalsko.html

Zlatou stezkou Českého ráje - Hruboskalsko

16 km

Turnov náměstí - Hlavatice (3 km) - Valdštejn (4 km) - zámek Hrubá Skála (7 km) - lázně Sedmihorky (8,5 km) - Valdštejn (12 km) - Turnov rynek (16 km)

, velikost: 27.39 KB, obrázek se otevře v novém okně

 

Miasto Turnov powstało w dolinie Izery około 1250 roku przez połączenie wsi Turnov i Hruštice. Po zniszczeniu przez łużyckich krzyżowców w roku 1478 zostało znowu odbudowane. W XVIII oraz XIX wieku Turnov stał się znany na całym świecie dzięki obróbce kamieni szlachetnych. W 1884 roku została tu założona pierwsza w Europie szkoła rzemiosł artystycznych specjalizująca się w wytwarzaniu biżuterii.

 

Do najciekawszych zabytków turnowskiego rynku - náměstí Českého ráje – z którego rozpoczniemy wycieczkę, należy barokowy, przebudowany w stylu empirowym, kościół klasztorny św. Franciszka z Asyżu oraz ratusz – dawniej renesansowy z 1526, następnie przebudowany w stylu neorenesansowym w 1894 r. Z turnowskiego rynku idziemy czerwonym szlakiem do stacji kolejowej Turnov - město. Po drodze - pod wiaduktem kolejowym - zobaczymy bardzo ciekawy cmentarz żydowski. Najstarsze nagrobki pochodzą z XVII wieku.

 

Za stacją kolejową przejdziemy – czerwonym szlakiem – przez rzeczkę Libuňkę. Następnie stosunkowo stromą drogą pójdziemy przez Mašov i mijając pensjonat dojdziemy do pojedynczej skały nazywanej Hlavatice. leżącej na peryferiach płyty piaskowcowej Hruboskalska plošina. Na skale zbudowane są metalowe schody z poręczą umożliwiające podziwianie pięknego widoku na Turnov, Ještědský hřbet, Bezděz i Ralsko.

 

Nasza trasa prowadzi ciągle czerwonym szlakiem przez las na Valdštejn, początkowo gotycki zamek założony na trzech skałach piaskowcowych pod koniec XIII wieku. Był to zamek rodowy panów z Waldsteinu. Po pożarze, który miał miejsce pod koniec XVI wieku, zamek opustoszał. Zwiedzających zaciekawią umieszczone na kamiennych mostach kopie barokowych rzeźb z 1713 r. Oryginały umieszczone są w środku. Na zamku znajduje się barokowa kaplica św. Jana Nepomucena z 1722 r. Umieszczony w kapliczce na pierwszym dziedzińcu obraz św. Jan Chrzciciela jest podobno portretem K. H. Máchy – największego poety czeskiego romantyzmu. Przebywał tu też kompozytor J. B. Foerster. Ruiny dawnego zamku zostały uzupełnione w duchu romantyzmu dobudówkami oraz obrazami z XIX wieku. Valdštejn należy do miasta Turnov.

 

Po zwiedzeniu zamku wracamy do drogowskazu koło bufetu, a następnie idziemy dalej czerwonym szlakiem, czasami nazywanym Złotą Ścieżką Czeskiego Raju. Z rozdroża za przecinką prowadzi w prawo nieoznaczona droga do posiadłości Jirošovu (Kopicovu) statku. Jest to jeden z najbardziej znanych zabytków architektury ludowej w Czeskim Raju. Budynkowi towarzyszy wspaniała ludowa rzeźba św. Jerzego z 1817 roku oraz wiele płaskorzeźb skalnych ludowego artysty, rzeźbiarza-samouka Vojtěcha Kopicy.

 

Nasza trasa jednak prowadzi ciągle czerwonym szlakiem do skalnych miejsc widokowych, z których podziwiać można Hruboskalskie skalne miasto (Skalák). Na lewo widzimy grupę skalną Čertova ruka (Czarcia Ręka), gdzie istniało starożytne osiedle, następnie punkt widokowy U Lvíčka (Pod Lewkiem)orazNa Kapelu z dominującymKapelníkem (Kapelmistrz).

 

Następnie idziemy koło arboretumBukovina,założonego w latach 1860 – 62 na powierzchni 2,73 ha. Znajduje się tu 35 gatunków drzew, przede wszystkim z Ameryki Północnej. Za arboretum przed Hrubą Skalą czerwony szlak spotyka się z żółtym. Żółtym szlakiem można skręcić w lewo i dojść do punktu widokowego Mariánskou vyhlídku, uważanego za najpiękniejszy w Czeskim Raju.

 

Żółty szlak kończy się przy symbolicznym grobie alpinistów. Ze skrzyżowania czerwonego i żółtego szlaku można też zejść prosto do Łoża Adama. Nasza trasa prowadzi jednak wciąż czerwonym szlakiem, czyli Złotą Ścieżką Czeskiego Raju, na parking z bufetem przy zamkuHrubá Skála.

 

Zamek Hrubá Skála został wybudowany na skałach w miejscu dawnego, należącego do Waldsteinów, zamku Skály z poł. XIV wieku. W XVI wieku, w okresie władzy rodu Smiřickich, przebudowany w stylu renesansowym, w późniejszym okresie przechodził barokowe modyfikacje. Kształt romantyczny uzyskał dzięki przebudowie w stylu neogotyckim w okresie władzy panów z Aehrenthal w poł. XIX wieku. Po 1948 r. zamek służył jako dom wypoczynkowy. Do zwiedzania udostępniany jest dziedziniec oraz wieża widokowa. Przed zamkiem zwróćmy uwagę na pseudogotycki kościół św. Józefa z 1812 r.

 

Z parkingu koło drogowskazu idziemy w prawo zielonym szlakiem do szczeliny skalnej zwanejMysia Dziura za nią wkraczamy już na obszar nazywanySmoczymi Skałami. Mijamy posąg św. Prokopa z 2. poł. XVIII wieku i schodzimy do uzdrowiska Sedmihorky.

 

Uzdrowisko to – bazujące na leczniczych wodach i klimacie – zostało założone przez właściciela tego dominium A. Lexa z Aehrenthal oraz przez lomnickiego lekarza A. Šlechtę 15 maja 1842 r. W latach 70. XIX wieku przyjeżdżało tu z Pragi środowisko literatów i inteligencji z Janem Nerudą na czele (Neruda był jednym z najbardziej znanych pisarzy czeskich XIX wieku), które wprowadziło nazwę Czeski Raj. W centrum uzdrowiskowego kompleksu znajduje się popiersie A. Šlechty autorstwa J. V. Myslbeka.

 

W Sedmihorkach można zakończyć wycieczkę, dojść do dworca i pociągiem dojechać do Turnova (9,5 km). Można jednak iść dalej: niebieskim szlakiem (tzw. Angrova stezka) prowadzącym obok obudowanych źródeł (Antonínův pramen, Josefův pramen, Kořenského pramen) pod najbardziej znanymi formacjami skalnymi Skaláka. Przechodzimy pod Taktovką (Batuta) i Kapelníkem (Kapelmistrz), przejściem między Sfingou a Mravenčí věží (Mrówczą Wieżą) a następnie stromą drogą pod górę z powrotem na płytę piaskowcową Hruboskalska plošina, gdzie odwiedzić można jeszcze punkt widokowy Janovu vyhlídku. . Docieramy znów do czerwonego szlaku (Złota Ścieżka Czeskiego Raju) i idziemy nim do zamku Valdštejn. Do Turnova najlepiej wracać zielonym szlakiem przez Pelešany.(16 km).

 

Trasę można skrócić, o ile jako bazę wypadową wybierzemy parking pod Valdštejnem.. Z parkingu na zamek dostaniemy się zielonym szlakiem(10 km). Do parkingu najlepiej dojechać kierując się z Turnowa na Jičín, a tuż za miastem, koło stacji benzynowej, skręcając w prawo do Pelešan. W Pelešanach trzeba skręcić w lewo na skrzyżowaniu z budką telefoniczną. Na sam parking jedziemy czerwonym szlakiem rowerowym mijając cmentarz.