Zapora Pilchowice - 29 km z KOWAR

Jezioro Pilchowickie (Pilchowicki Zbiornik Wodny) (niem. Bobertalsperre) – zbiornik zaporowy (jezioro zaporowe) na Dolnym Śląsku o długości 7 km, powierzchni 240 ha i pojemności 50 mln m³. Powstało przez przegrodzenie w latach 1902-1912 rzeki Bóbr zaporą o wysokości 62 m i długości 290 m w koronie. Podstawowym celem Jeziora Pilchowickiego jest działanie przeciwpowodziowe (retencja) i produkcja energii elektrycznej. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 7,5 MW. Głębokość zbiornika waha się między 40 a 47 metrów ze względu na działanie elektrowni. Wokół zbiornika znajduje się teren spacerowy.

Nad jeziorem w 1909 roku firma B. Liebold&Co AG Holzminden wybudowała kosztem 260 tysięcy marek most kolejowy o długości 131,7 m. Most ten, wysadzony w powietrze w maju 1945, został odbudowany i oddany ponownie do użytku w listopadzie 1946.

tekst z https://pl.wikipedia.org

50°57'53.344"N 15°38'38.852"E

Przystań żeglarska na Zalewie Pilchowickim

http://skzhoryzont.pl/pl/782/pilchowice.html

Na Jeziorze Pilchowickim są świetne warunki do pływania na różnorodnych sprzętach wodnych, dzięki którym można podziwiać okoliczne widoki.

2019 rok Wypożyczanie sprzętu (za godzinę) wybrane pozycje

weekend

w tygodniu

Rower wodny 4 osob

30 zł.

20 zł

kajak - 2 osob

15zł

10 zł

Jezioro Wrzeszczyńskie (Wrzeszczyński Zbiornik Wodny) - jezioro zaporowe na rzece Bóbr w województwie dolnośląskim, powiecie jeleniogórskim, gminie Jeżów Sudecki o pow. 11 ha, dł. około 3 km i szerokość dochodzącej do 200 m, powstałe w latach 1926-27.

Jest najmłodszym zbiornikiem energetycznym spośród wszystkich zbiorników na Bobrze. Położone między Jeziorem Modrym a Jeziorem Pilchowickim pełni rolę zbiornika wyrównawczego dla tego ostatniego. Elektrownia Wrzeszczyn posiada dwa generatory o łącznej mocy 4,2 MW. Brzegiem jeziora prowadzi żółty szlak od Siedlęcina do Lubomierza

.tekst z https://pl.wikipedia.org

Jezioro Modre - jezioro zaporowe na rzece Bóbr w Borowym Jarze na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Jezioro ma długość ok. 1 km. Na głównym spiętrzeniu znajduje się czynna trzyturbinowa elektrownia wodna Bobrowice I o mocy 1 MW. Zapora elektrowni ma wysokość około 10 metrów i długość 80 m. W górnym odcinku jeziora, w okolicach zniszczonej w 1945 roku papierni znajduje się druga czynna hydroelektrownia Bobrowice II, dysponująca dwiema turbinami o łącznej mocy 0,23 MW.

Na południowym brzegu Jeziora Modrego znajduje się  schronisko PTTK „Perła Zachodu”.  

W tym miejscu nad taflą zalewu przewieszona jest kładka, umożliwiająca dotarcie do pobliskich formacji skalnych oraz wzniesienia Wieżycy (niem. Turm Stein).

Do jeziora Modrego można dostać się od strony Jeleniej Góry (ok. 4 km), dzięki odnowionej drodze spacerowej, prowadzącej od Wzgórza Krzywoustego lub dojechać samochodem od strony Siedlęcina (ok. 1 km).

tekst z https://pl.wikipedia.org