Błęktne Jeziorko

(zwane także Szmaragdowym lub Niebieskimi

   Jest to wyrobisko dawnej kopalni "Nowe Szczęście". Znajduje się około 400 metrów na południe od „Purpurowego Jeziorka", poniżej góry Mnichów, która długim grzbietem odchodzi od Wielkiej Kopy w stronę Marciszowa. Usytuowane jest w płytkiej dolince potoku, na wysokości około 635 m n.p.m

 Nazwa jeziorka nawiązuje do zabarwienia wody, która  zawdzięcza swój szmaragdowy kolor związkom miedzi. Pierwiastek ten występuje na tym obszarze w nieznacznych ilościach,  niemniej daje on silne zabarwienie wodzie. Jej kolor pięknie harmonizuje z otaczającą zielenią. Woda jest czysta i bez zapachu,  a czasami bywa bezbarwna.

 Jeziorko jest znacznie mniejsze od „Purpurowego Jeziorka", kształtem zbliżone do owalu. Długość Jego wynosi około 150 metrów a szerokość około 30-40 metrów. Brzegi jeziorka od strony wschodniej są bardziej zalesione niż „Purpurowego Jeziorka" a drzewostan schodzi prawie do lustra wody. Brak tu wyraźnych krawędzi  skalistych zboczy. Krawędź południowa wyrobiska wyraźnie zlokalizowana jest wyżej w stosunku do krawędzi północnej.

 Ściany wyrobiska pokryte są naciekami i nalotami minerału pseudocopiapitu. W trakcie geologicznych prac rozpoznawczych  (po 1950 r.) jeziorko osuszono. Jednak po ich zaprzestaniu, ponownie napełniło się wodą. Od północy do jeziorka przylega  wyrobisko z dwoma sztolniami.

Sztolnie przy „Błękitnym Jeziorku".

  Sztolnia nr 1

Znajduje się u podnóża północnej ściany wyrobiska, na stoku góry Mnichy. Niski otwór prowadzi do korytarza głównego, na początku, którego znajduje się zejście do szybu. W końcowym odcinku sztolni od korytarza głównego odchodzi krótki korytarzyk boczny i mała salka. Łączna długość podziemi wynosi prawie 45 m. Ściany są wilgotne a fragmenty sztolni zalane są wodą . Sztolnia jest izolowana termicznie a temperatura powietrza waha się od 3,1 C do 5,2C. Wilgotność względna powietrza waha się od 85% do 89%.   

  Sztolnia nr 2

Położona jest u podnóża wschodniej ściany wyrobiska, na stoku góry Mnich. Jest to krótki, liczący około 10 m korytarz, zalany od połowy wodą. Dno sztolni pokryte jest drobnym gruzem skalnym. Sztolnie nie są udostępnione dla turystów!!!

 

Roślinność i zwierzęta Błękitnego Jeziorka i  okolicy.

Wokół jeziorka występuje okazały las świerkowy. Przy brzegach w drzewostanie dominuje brzoza. Spod lustra wody wyrasta latem bujna wodna roślinność. W wodach jeziorka oraz zasilających je potokach panują korzystne warunki dla rozwoju świata zwierząt. Spotyka się liczne gatunki płazów m.in. salamandrę plamistą, traszkę górską i kumaka górskiego. Spośród gadów można spotkać żmiję zygzakowatą i niektóre gatunki jaszczurek. W otaczających jeziorko lasach spotykamy drobne ssaki np. wiewiórki, jeża zachodnio-europejskiego, lisy a czasami także jenota.

Powyższy opis znajduje się na tablicy przy Szmaragdowym Jeziorku są tam także fotki fauny i flory.