Schronisko "Hala Szrenicka"

          

Adres
58-580 Szklarska Poręba
Schronisko "Hala Szrenicka

strona internetowa http://www.halaszrenicka.pl    

e-mail halaszrenicka@op.pl

Tel: +48 75 753 32 70

Mobile: +48 880 910 902

GPS

50°47'39.57"N, 15°30'06.39"E

Nocleg od 30 zł

Schronisko na Hali Szrenickiej położone jest w zachodniej części Karkonoszy, pomiędzy dwoma szczytami Kamiennikiem i Szrenicą (przybliżone współrzędne dla bardziej dociekliwych właścicieli Granice hali wyznaczają wysokości 1120-1300 m.n.p.m.
Z wielu względów lokalizacja schroniska właśnie w tym, a nie innym miejscu jest jego niezaprzeczalnym atutem.

daleko od szosy - schronisko jest usytuowane na tyle daleko od cywilizacji, żeby o niej zapomnieć, ale nie na tyle daleko żeby do niej nie móc powrócić w ciągu godziny.

 

blisko wyciągu - właściwie zjeżdżanie na nartach, czy desce snowboardowej można zacząć już od progu drzwi wejściowych do schroniska. Obok do dyspozycji są 3 wyciągi orczykowe, a trochę dalej pozostałe wyciągi i nartostrady rejonu Szrenicy.

 

niedaleko granicy - w odległości pół godziny spacerkiem znajduje się górskie przejście graniczne z Czechami. Dla tych, którzy upierają się aby zwiedzać czeskie Karkonosze samochodem, niedaleko w Jakuszycach znajduje się przejście samochodowe

 

na głównym szlaku grzbietowym - schronisko jest dogodnym punktem rozpoczęcia bądź zakończenia wędrówki główną granią Karkonoszy lub przystankiem w dalszej wędrówce po Izerach.

 

na końcu szlaku rowerowego - chętnie przenocujemy nie tylko Ciebie ale także Twoje dwa kółka

 

. w pobliżu głównych karkonoskich atrakcji - do takich miejsc jak Wodospad Kamieńczyka, Wodospad Szklarka, Śnieżne Kotły, czy Łabskie Wodospady można dotrzeć i wrócić w ciągu zaledwie kilku godzin

Jak się do nas dostać?

Na szczęście Hala Szrenicka jest nieosiągalna dla pojazdów prywatnych. Od czasu do czasu zdarzają się jednak odważni, którzy wbrew zakazom próbują nas odwiedzić swoim samochodem. Nie jest to najlepszy sposób aby się do nas dostać. autko najlepiej zostawić w Szklarskiej Porębie (np. na stacji paliw zaraz za rogatkami miasta przy drodze w kierunku Jakuszyc - symboliczna opłata lub przy dolnej stacji wyciągu krzesełkowego - mniej symboliczna opłata).

PKP         PKS            

Powyższy opis z nieistniejącej już strony internetowej schroniska http://www.hala-szrenicka.com/

 

W  r.   1787   na  Granicznej  Hali   stanęła   buda   pasterska   nazwana  „Nową Śląską Budą" — w przeciwieństwie do „starej" pod Łabskim Szczytem.   Dzięki   rozwijającemu   się   ruchowi   turystycznemu   buda stopniowo przekształciła   się  w  schronisko.  Przed 1846  r.  obok   budy powstał   tzw.   dom  letni   przeznaczony   dla   obsługi  turystów,  w  r. 1895   —   dwupiętrowy   gmach   z   werandą   (wsch.  część   starego skrzydła)

(fragment z - Tadeusz Steć - Sudety Zachodnie)

W 1910 r., przy XVIII-wiecznej budzie pasterskiej wzniesiono murowany hotel. 28 lat później rozbudowano go, łącząc ze starym schroniskiem. Powstał nawet mały odkryty basen dla zahartowanych. Po II wojnie światowej uruchomiono tu jedno z pierwszych polskich schronisk w Sudetach. W 1960 r. zabytkowe resztki budy z XVIII w. rozebrano.

 (Fragment tekstu ze strony internetowej http://przewodnik.onet.pl