HUSYCKIE SKAŁY                                                

Gotschenstein, Gutschenstein, Blücherstein, Kutschstein, Kutschersteine, Kutschenstein, Skałki, Husyckie Skały.           

Okazałe urwisko skalne o wys. ok. 20 m u pn.-wsch. podnóża  Krzyżnej Góry w masywie  Sokolich Gór. Opada ku  Przełączce, oddzielającej je od  Sokolika.

   Zbud. z waryscyjskich granitów karkonoskich z żyłami aplitów. Husyckie skały tworzą dwie baszty, łatwo dostępne ze ścieżki biegnącej powyżej nich. Stanowią punkt widokowy zabezpieczony żeliwną barierką. Na szczytowym plateau stoi głaz z widocznymi śladami niem. napisu, d. zwieńczony fig, orła zrywającego się do lotu. Z krawędzi otwiera się widok na Sokolik. Wokół skałki rośnie las mieszany. Husyckie skały bywają celem wspinaczki. Leżą na terenie RPK.

   Nazwa skałki od początku odnosiła się do wydarzeń związanych ze zdobyciem pobliskiego zamku  Sokolec i ucieczki husytów z niego w 1434 r. Według legendy uciekinierzy zmylili drogę i spadli ze skałki, ponosząc śmierć. Stare nazwy niem. też nawiązywały do tego wypadku, chociaż nie w tak bezpośredni sposób.  Nazwa Kutschstein miała brzmienie gwarowe, natomiast Gotschenstein miała pochodzić od przebiegającej przez nią granicy posiadłości hr. von Schaffgotschów.

   W końcu XIX w. lub na pocz. XX w., gdy modne stało się dedykowanie obiektów fizjograficznych postaciom historycznym, skałkom nadano imię ks. feldmarszałka Gebharda Leberechta von Blüchera (1742-1819), zwycięzcy Napoleona pod Lipskiem. Umieszczono na specjalnie ustawionym głazie tablicę z jego nazwiskiem i datą 1813, a na wierzchołku żeliwnego orła pruskiego. Skałka cieszyła się powodzeniem jako miejsce odpoczynku w drodze na oba szczyty Sokolików.

   Obecnie z pierwotnego zagospod. zachowała się barierka i ślady napisu na głazie ale nadal jest to jedna z popularniejszych grup skalnych Rudaw Janowickich.              

   Obok Husyckich skał prowadzą szlaki ze  Szwajcarki-. Sokolik i   Krzyżna Góra oraz Szlak Zamków Piastowskich z Jeleniej Góry i  E 3 z  Trzcińska - oba do Szwajcarki.

Powyższe fragmenty  pochodzą  z książki :

 Słownik geografii turystycznej Sudetów     RUDAWY JANOWICKIE - pod redakcją Marka Staffa

 

Poniżej fragmenty z tablicy informacyjnej umieszczonej przy skałach

Skąd ta nazwa...

 Nazwa "Husyckie Skały" wiąże się z wydarzeniami, które miały miejsce w nocy z 11/12 sierpnia 1434r. na terenie pobliskiego Zamku Sokolec u stóp Krzyżnej Góry. Uciekający z płonącej warowni husyci zmylili tu wówczas drogę i popędzili na koniach wprost w kierunku przepaści.

Choć znajdujemy się na 20 metrowej skalnej wychodni krajobraz jest ograniczony, Drzewa przesłaniają widok na Kotlinę Jeleniogórską ale wyeksponowany Sokolik Duży prezentuje się w pełnej krasie.

 

Historia orła...

Głaz stojący w centralnej części platformy widokowej Husyckich Skał został umieszczony tam celowo. Przyjrzyj się uważnie. Znajdowała się tam figura, odlanego z żeliwa orła zrywającego się do lotu. Ówcześnie, miejsce to nazwano Kamieniem Blüchera  od nazwiska feldmarszałka Gebharda Leberechta von Blüchera, dowódcy armii pruskiej żyjącego w latach 1742-1819. Na tablicy, po której dziś zostały tylko nikłe ślady, znajdował się napis zawierający nową nazwę nadaną skałom oraz datę 1813 roku upamiętniającą zwycięstwo feldmarszałka von Blüchera nad Napoleonem w bitwie pod Lipskiem.

Husyckie Skały