Zamek Frydlant  75 km z Kowar

GPS 50°54'54.64"N, 15°4'58.5"E

Strona internetowa http://www.zamek-frydlant.cz/

Zamek Frydlant położony jest ok.. 15km od granicy Polski (przejście Czerniawa/Świeradów Zdrój) Można go zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem, który oprowadza po zadziwiająco dobrze zachowanych wnętrzach.  Wnętrza udostępnione do zwiedzania są kompletnie i bogato wyposażone. Na uwagę zasługuje kaplica zamkowa, wielki zbiór fajek i pokój dziecięcy z zabawkami z końca wieku XIX. Obecnie w skład ekspozycji zamkowej wchodzą; meble, szkło i porcelana a przede wszystkim bogate zbiory broni od czasów husytów przez renesans i trzydziestoletnią wojnę aż do wieku XIX.

ZAMEK I PAŁAC FRYDLANT znajduje się w Libereckim Kraju

Areał frydlantskiego pałacu tworzy ciekawe połączenie dwóch architektonicznych części - średniowiecznego zamku i renesansowego pałacu. Zamek Frydlant powstał prawdopodobnie w połowie wieku XIII. Do znaczących rodów należeli panowie z Dubi, Bibrsztejnowa i Redernowa. Po bitwie na Bile horze całe dobra weszły w posiadanie Albrechta z Valdsztejna. Po jego śmierci cała posiadłość stała się majątkiem Matyasza z Gallasu, wreszcie rodu Clam-Gallasów. Obecna ekspozycja skupia w sobie najstarsze muzeum pałacu, meble, szkło i porcelanę a przede wszystkim bogate zbiory broni od czasów husytów przez renesans, trzydziestoletnią wojnę aż do wieku XIX. Na uwagę zasługuje wielki zbiór fajek i pokój dziecięcy z zabawkami z końca wieku XIX.

Na postawie strony internetowej www.infolbc.cz

Státní zámek Frýdlant, 464 01 Frýdlant v Čechách
Tel: 482312130 Fax: 482 312 745
zamek_frydlant@volny.cz
 
IV., X. ( wt - nie) 9,00-15,30
V., VI., IX. ( wt - nie) 9,00-16,00
VII., VIII. ( wt - nie) 9,00-16,30

 

2010 rok

Na postawie strony internetowej www.infolbc.cz

 

1.trasa ( około 120 minut)

wykład czeski

Polski wykład

 

(wycieczka tylko z przewodnikiem, opłata tylko w koronach)

Dorośli

130 Kč

190,- CZK

Powyżej 65 lat

90 Kč

Studenci 15-26 lat, dzieci od 6-15 lat

80 Kč

130,- CZK

rodzinny

390 Kč

 

2.trasa (zbrojownia) 60 min

 

Polski wykład

Bilet jednorazowy

160 Kč

160,- CZK

Bilet rodzinny

330 Kč

 

 

 

adresy internetowe :  http://www.pruvodce.com/frydlant/   oraz    http://www.npu.cz/zprist/zobrazeni_pamatky/?pamatka=37   http://www.severnicechy.info/dr-pl/zamki/ziemia-frydlancka/grod-i-zamek-frydlant.html

http://www.pametihodnosti.cz/pamatka/67/frydlant_hrad.html

Zamek Frydlant znajduje się w najbardziej zachodnim cyplu północnej części państwa czeskiego. Na miejscu obecnego zamku na wzgórzu nad rzeką Smedą stało już od początku XI w. grodzisko. Ok. połowy XIII stulecia Ronovcowie wybudowali tu wczesnogotycki zamek, z którego zachowała się jedynie walcowa, 50-metrowej wysokości wieża obronna. Palono nań ogień, który służył do orientacji podczas wypraw handlowych. Frydlant (pierwotnie Vridelant) chronił łużycki szlak handlowy z Czech do Zgorzelca oraz trakt z Żytawy na ŚLąsk.
Jednak Przemysł Ottokar II w 1277 r. odebrał zamek Ronovcom, aby ograniczyć ich potęgę, i sprzedał go w 1278 r. Bibrštejnom. Ród ten w okresie walk husyckich sympatyzował z cesarzem Zygmuntem i walczył przeciwko husytom, którzy tędy podejmowali "wspaniałe jazdy" na ziemie ŚLąska i Łużyc. Husyci spalili miasto Frydlant, ale zamku nie zdobyli. W pierwszej połowie XV w. zamek został otoczony murem z basztami, a na początku XVI w. postawiono nowe mury obronne chroniące podgrodzie.
W latach 1558-1621 zamek należał do majątku rodu Redernów. W tym czasie budowniczy Marek Spazzio z Lanzi (w Vall'd'Intelvi) wystawił renesansowy pałac, tzw. dolny zamek, ze smukłą schodową wieżę typu saskiego i kaplicę św. Anny pomiędzy grodem a zamkiem.
W 1622 r. zamek dał nazwę województwu (księstwu) frydlandzkiemu, rozległemu majštku Albrechta Wallensteina (z Valdštejna) (1583-1634), które obok ziemi frydlanckiej i libereckiej obejmowało także ziemię jičíńską, českodubską i zachodnią część Karkonoszy wraz z Vrchlabi i Hostinnem. Albrechta Wallensteina przypomina tzw. wallensteinowy skarbiec, byłe więzienie zamkowe, w którym wojewoda przechowywał swoje drogocenne łupy wojenne. Za swą dwulicową politykę w okresie wojny trzydziestoletniej Wallenstein na rozkaz cesarza Ferdynanda II 25 lutego 1634 r. w Chebie został przebity piką przez ppłk. Waltera Deveroux (zm. 1639). Po śmierci Wallensteina zamek w nagrodę otrzymał jego zdrajca, Jan Matyas von Gallas (de Gallasao) (1584-1647), szlachcic pochodzący z Trydentu, generał, marszałek polny i generalissimus armii cesarskiej (dostał także Liberec ioraz ogrody Kinskych w Pradze). W drugiej połowie wojny trzydziestoletniej Frydlant został zajęty przez Szwedów. W tym czasie zostało zniszczone renesansowy wystrój zamku oraz wystawiono bastionowe obwarowanie.
Po pożarach zamku w latach 1676 i 1684 Marco Antonio Canevalle przeprowadził wczesnobarokową przebudowę, na większą skalę dopiero jednak w XVIII w. W 1749 r. wybudowano tarasy na dolny dziedziniec, w 1767 r. przebudowano tzw. skrzydło kasztelańskie. Ostatnie znaczne dobudowy i przebudowy prowadzono w latach 1867-70 wg planu wiedeńskiego architekta Wilhelma Hecka (dobudowa nowego skrzydła do zamku dolnego i nowe sgraffita). Zachowały się historyzujące wnętrza z tego okresu, które były uzupełnione w latach 1956-57. Na zamku znajduje się też galeria obrazów właścicieli państwa i członków ich rodziny, zbiór broni, pamiątki i dokumenty Albrechta Wallensteina.
Stara część zamku została udostępniona zwiedzającym już w 1801 r. (!) jako muzeum

powyższy tekst ze strony  http://mojewycieczki.noma.pl/index.html

ATRAKCJE W OKOLICY ZAMKU

  1. FRYDLANTSKI WIERCH -2,4 KM
  2. HEJNICE -10,7 KM - + 4km pieszo na Ořešník