Strona internetowa zamku Czocha- http://www.zamekczocha.pl/            http://www.zamekczocha.com/

 mapa rowerowa- km

 

Legenda o kominku z duchem dziecka

Adres

Leśna

59-820, Sucha

 telefon

tel.+48 75 721 11 85

email: zamekczocha@hotelewam.pl

Zwiedzanie

 

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania Zamku Czocha. Czekają na Państwa uśmiechnięci i kompetentni przewodnicy, którzy swymi opowieściami wprowadzą Państwa w niezwykły klimat miejsca. Usłyszycie Państwo opowieści o chwalebnej historii Czochy, możnych właścicielach, nie zabraknie także legend i historii „z dreszczykiem”.

 

Godziny otwarcia:

Przewodnik Zamkowy jest do Państwa dyspozycji:

poniedziałek – niedziela w godz. 10:00 – 15:30

 

Po godzinie 16:00 wstęp tylko na zewnętrzne dziedzińce zamkowe

 

W Zamku często odbywają się konferencje, szkolenia oraz imprezy integracyjne. W związku z tym informujemy o możliwości czasowych ograniczeń zwiedzania.

 

Cennik

Zwiedzanie zamku z przewodnikiem

 

 

- Osoby dorosłe                    22,00 zł/os.

- Dzieci i młodzież do 15 lat    16,00 zł/os.

Pakiety Razem Taniej

zwiedzanie zamku z przewodnikiem

zwiedzanie sal tortur

zwiedzanie Gabinetu Osobliwości

- Osoby dorosłe                   36,00 zł/os.

- Dzieci i młodzież do 15 lat   25,00 zł/os.

WAŻNE:

Informujemy, iż zdjęcia oraz video powstałe podczas zwiedzania Zamku służą tylko do Państwa prywatnego użytku, bez prawa do ich rozpowszechniania i publikacji. Warunkiem odstępstwa od tej zasady jest uzyskanie zgody Dyrektora Zamku Czocha.

Sesje zdjęciowe dla Nowożeńców - możliwe po uregulowaniu opłaty w wysokości 100,00 zł.

 

od 1 kwietnia do 31 października czynna jest

Multimedialna Sala Tortur

 

dorośli  - 12 zł

dzieci do 15 roku życia - 8 zł

 

  Rejs Statkiem

 

15 zł

ulgowy 10 zł

 

(oraz aktualne atrakcje)

Rakietowy baron” i tajemnice III Rzeszy  

 Niedaleko Czochy znajdowały się tajne fabryki, które miały dostarczyć Hitlerowi jego upragnioną Wunderwaffe. Zakłady zlokalizowane były w Leśnej (ówczesnej Marklissie) oraz Miłoszowie (wtedy Hauptmannsdorfie). Podobno Wernher von Braun, słynny „rakietowy baron” - twórca rakiet V-1 i V-2, bywał częstym gościem na Czosze i w tych zakładach.

Niedowiarków może dziwić, czemu von Braun miałby odwiedzać często właśnie Czochę – w końcu zakładów zbrojeniowych było na terenie Rzeszy bez liku. Pozostaje jeden dobry argument – rodzina rakietowego barona. W pobliskim Wleniu znajdował się jeden z rodzinnych majątków von Braunów. Schronienie znalazł tam uciekający przed Armią Czerwoną Magnus von Braun, ojciec Wernhera – którego w rok później amerykański wywiad spektakularnie ewakuował do strefy okupacyjnej Stanów Zjednoczonych w Niemczech. Jak widać, amerykański wywiad już od pewnego czasu toczył na tych ziemiach boje z radzieckim. Do myślenia daje rzekoma wizyta amerykańskich czołgów niedaleko Świeradowa w 1945 roku, skąd do Czochy, lub tajnych zakładów w Leśnej był rzut beretem...

 Możliwe, że i pod samą Czochą były prowadzone tajne badania naukowe – Niemcy podejrzanie silnie ufortyfikowali sam zamek, a nie jak sugerowałaby logika, zaporę na Kwisie. W dodatku oprócz fabryk w Leśnej i Miłoszowie, w pobliskim Lubaniu znajdowały się podziemne zakłady eksperymentujące z polem magnetycznym tak skutecznie, że ponoć przejeżdzające pobliską drogą samochody nagle stawały. Pod samym zamkiem i w jego okolicy wciąż czekają na spenetrowanie pozostałe po Niemcach sztolnie, które mogą kryć jeszcze niejedną tajemnicę.

 Czocha, mimo że otwarta dla turystów, wciąż kryje wiele sekretów. Ernest Gütschow, opuszczając zamek zwrócił się do służby ze słowami: „Pamiętajcie, ktokolwiek tu przyjdzie, Rosjanie czy Polacy, wydajcie im z zamku to co będą chcieli. Gdyby nawet wywieźli stąd wszystko, tu i tak zostanie dużo więcej”*. Te słowa wciąż rozpalają wyobraźnię poszukiwaczy skarbów. Kto wie, czy przechadzając się wśród zamkowych ścian nie stąpamy po bunkrach kryjących tajemnice nazistowskich naukowców, lub nie przechodzimy obok ukrytej komnaty pełnej kosztowności. Prawdę o zamku zna chyba tylko sama Biała Dama – która zazdrośnie strzeże tajemnic Czochy.

* cytat pochodzi z książki Janusza Skowrońskiego „Tajemnice zamku Czocha”

Autor: Michał Tuszyński

Szyfranci Abwehry i broń uranowa

Zamek nad Kwisą kryje jeszcze jedną tajemnicę. W czasie II wojny światowej, prawdopodobnie rezydowali tu niemieccy szyfranci Abwehry, którzy pracowali nad złamaniem szyfrów radzieckich depesz. Prawdopodobnie też tutaj prowadzone były eksperymenty z bronią uranową i nowoczesnymi silnikami. Zamek wizytował Werner von Braun – ojciec niemieckiej broni rakietowej, późniejszy twórca amerykańskich kosmicznych rakiet Saturn, które wyniosły na księżyc Apollo. Prowadzono tu eksperymenty dotyczące działania silnego pola elektromagnetycznego (w pobliżu zamku gasły silniki przejeżdżających samochodów)

 Autor: Marta Jóźwiak      http://www.polskiekrajobrazy.pl/Artykuly/2:Zabytki/81:Zamek_Czocha_w_Lesnej._Twierdza_duchow.html