Telefon Alarmowy w górach 985 lub 601 100 300

ALARM

http://kpnmab.pl/ 

Zamknięte szlaki   !!!

WIOSNA

ZIMA

   

Dolnośląski automatyczny system monitoringu powietrza -  http://air.wroclaw.pios.gov.pl/

 

TRAGEDIE W KARKONOSZACH

POMOC !!!

Wzywanie pomocy we wszystkich górach świata
- to sześciokrotny sygnał wzrokowy, lub dźwiękowy na minutę,
po każdorazowym sygnale 1 min przerwy.

Odpowiedź, że pomoc nadchodzi
- trzy razy na minutę.

GOPR - Telefon Alarmowy 985 lub 0601 100 300

Zamknięte szlaki w Karkonoszach od 10 kwietnia do 31 maja

     Fragmentacja obszaru Karkonoskiego  Parku Narodowego kompleksami narciarskimi oraz siecią szlaków turystycznych jest przyczyną izolacji ostoi bardzo cennych gatunków, wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Pragnąc zapewnić jak najlepsze warunki ginącym gatunkom zwierząt, podlegającym ochronie prawnej Karkonoski Park Narodowy informuje, że każdego roku od 10 kwietnia do 31 maja, zamykane są cztery fragmenty szlaków turystycznych:

     - odcinek szlaku niebieskiego od Przełęczy Okraj do Skalnego Stołu, (proponowane obejście: Tabaczaną Ścieżką (szlak zielony) i szlakiem żółtym  (Budniki - Skalny Stół) lub szlakiem czerwonym po stronie czeskiej do Sowiej Przełęczy)
     - odcinek szlaku
zielonego  od Polany przez morenę Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego, (proponowane obejście: szlakiem żółtym z Polany przez Pielgrzymy)
     - odcinek szlaku
zielonego (Ścieżka Nad Reglami) od Przełęczy Karkonoskiej przez Bażynowe Skały do szlaku czarnego (Petrovka), (proponowane obejście: grzbietowym szlakiem czerwonym)
     - odcinek szlaku
zielonego (Ścieżka Nad Reglami) od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem przez Śnieżne Kotły do Schroniska Pod Łabskim Szczytem, (proponowane obejście: szlakiem czerwonym od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem pod Gawrami (wzdłuż granicy KPN) do Schroniska Pod Łabskim Szczytem)

     Normalna organizacja ruchu turystycznego przywracana zostaje w dniu 01 czerwca. Zwracamy się do wszystkich turystów o korzystanie z wyznaczonych obejść.

[Barbara Wieniawska - KPN]                                                     

ZIMA

 

Zamknięte szlaki w Karkonoszach zimą

W Karkonoszach na okres zimy ze względu na miejsca zagrożone lawinami zamykane są niektóre szlaki turystyczne. W miejscach w których występuje możliwość obsunięć ( szlak przebiega w granicach uskoku kotła ) stosuje się zimowe obejścia ( szlak znakowany tyczkami ) ze względu na możliwość występujących oblodzeń i nawisów śnieżnych.

Szlaki na otwartych przestrzeniach są tyczkowane ( górny regl powyżej lasu, na polanach itp ), tyczki są ustawiane co 10 m. ze względu na występujące gęste mgły i wysokie zamiecie śnieżne w rejonie Karkonoszy.

- Droga Jubileuszowa (szlak niebieski).
od Śląskiego Domu na Śnieżkę. Jest tylko dostępny szlak czerwony na Śnieżkę (Droga Przyjaźni), ale niebezpieczny często oblodzony i czasami zamykany ze względu na oblodzenie. Planując wyjście na Śnieżkę (górne partie gór) dobrze mieć ze sobą raki.


- szlak czerwony na Śnieżkę.
- od Śląskiego Domu na Śnieżkę. Jest tylko dostępny szlak czerwony na Śnieżkę (Droga Przyjaźni), ale niebezpieczny często oblodzony i czasami zamykany ze względu na oblodzenie. Planując wyjście na Śnieżkę (górne partie gór) dobrze mieć ze sobą raki.


- szlak czerwony na Śnieżkę.
- Przez Kocioł Łomniczki - od schroniska Nad Łomniczką do Śląskiego Domu. Zbocza Kotła Łomniczki są zagrożone lawinami którędy wiedzie szlak czerwony.


- odcinek szlaku czarnego.
- Śląskiej Drogi na odcinku Kopa - Śląski Dom.
Należy obejść krawędź Kotła Łomniczki wzdłuż tyczek tzw. Drogą Rataja do szlaku czerwonego (Drogi Przyjaźni).


- szlak żółty przez Biały Jar.
- Jest wytyczkowane przejście zimowe nad Białym Jarem (od Śląskiej Drogi za górną stacją kolei linowej na Kopę do szlaku niebieskiego do Strzechy Akademickiej).

Bardzo nagminie turyści przekraczają ten zamknięty szlak niezdając sobie sprawy, że właśnie w tym miejscu była największa tragedia w górach Polskich.


- odcinek szlaku niebieskiego od Koziego Mostka do Samotni.
- Należy iść od Koziego Mostku (gdzie odchodzi szlak niebieski) drogą transportową, powyżej Domku Myśliwskiego odchodzi droga transportowa (oznakowana) do schr. Samotnia.


- szlak żółty od Schroniska pod Łabskim Szczytem nad Śnieżne Kotły.
- Należy iść tyczkowanym wariantem zimowym od Schroniska pod Łabskim Szczytem do szlaku czerwonego (Droga Przyjaźni).


- Szlak zielony - Ścieżka nad Reglami (przez Śnieżne Kotły).
- Odcinek przez Śnieżne Kotły od Schr. pod Łabskim Szczytem do Rozdroża Pod Wielkim Szyszakiem (i odwrotnie), możliwość obejścia tylko szlakiem czerwonym (Droga Przyjaźni).


- Szlak zielony - Ścieżka nad Reglami (Szrenica do Mokrej Przełęczy).
- od górnej stacji kolei linowej na Szrenicy odcinek Ścieżki nad Reglami, Szrenica, Hala Szrenicka do Mokrej Przełęczy (Granicy KPN - Jakuszyce).



Północna strona KARKONOSZY jest narażona na działanie silnych wiatrów wiejących z kierunków SSW, które nawiewają na stronę zawietrzną duże ilości śniegu, tworząc nawisy śnieżne. One są przyczyną licznych lawin śnieżnych, które w swym zasięgu zagrażają niektórym szlakom turystycznym.
Średnio przy średnio śnieżnej zimie w kotłach karkonoskich spada ok. 30-stu lawin, przeważnie powierzchniowych-desek.

Opracował: Ryszard Lewandowski

(ze strony internetowej GOPR http://gopr.karkonosze.net.pl/)

Wiadomości o znakowaniu dróg zimowych wysokimi tyczkami, jak również wzmianki o używaniu w Karkonoszach rakiet śnieżnych - pochodzą z l połowy XVII w. Pierwszą wiadomość o zimowej wyprawie turystycznej do Małego Stawu - zapisano w r. 1737

STOPNIE ZAGROŻEŃ LAWINOWYCH

Aktualnie IKAR-CISA - Międzynarodowa Komisja Ratownictwa Górskiego, której członkami są GOPR i TOPR, używa 5-stoniowej skali zagrożenia lawinowego.
Stopień zagrożenia podaje w Polsce każda Grupa Regionalna ogłaszając komunikaty w mediach, informując poprzez ustawianie tablic, informacji przy wyciągach, na stacjach kolejek oraz przy schroniskach (podobnie odbywa się tak w całej Europie).

zdarzy się niekiedy, że z uwagi na bezpieczeństwo zamyka się pewien rejon, szlak, nartostradę, czy ogłasza się jakiś stok bardzo niebezpieczny.
OBOWI¡ZKIEM Z ROZS¡DKU JEST ZAZNAJOMIENIE SIę Z TAKIM KOMUNIKATEM ORAZ PRZESTRZEGANIE ZALECEń LUB OZNACZEń (tablice, płotki, itp) USTAWIONYCH W TERENIE ZAGROŻENIA.

STOPNIE ZAGROŻENIA LAWINOWEGO


I STOPIEŃ (zagrożenie nieznaczne)

Występuje stabilna pokrywa śnieżna, przez dłuższy czas nie ma opadów śniegu, zejście lawiny jest możliwe tylko przy bardzo dużym obciążeniu .
Są to warunki w których uprawianie turystyki lub ski-alpinizmu dla określonego terenu jest stosunkowo bezpieczne.

II STOPIEŃ (zagrożenie umiarkowane)

Wystąpił opad 10 do 20 cm świeżego śniegu, pokrywa śnieżna jest średnio związana, do zejścia lawiny może dojść przy dość znacznym obciążeniu np. /grupy narciarzy/ na stromych lawiniastych stokach.
Należy zwiększyć ostrożność przy pokonywaniu stoków zawietrznych i przełęczy.

III STOPIEŃ (zagrożenie znaczne)

Wystąpił opad 20 do 40 cm świeżego śniegu, pokrywa śnieżna na stromych stokach jest związana słabo, zejście lawiny może spowodować skok narciarza lub pieszy turysta.
Uprawianie turystyki pieszej i ski-alpinizmu wymagają dużego doświadczenia /należy omijać niektóre miejsca/, zachować szczególna ostrożność na stokach z nawianym śniegiem, omijać bezwzględnie strome stoki zawietrzne.

IV STOPIEŃ (zagrożenie duże)

Wystąpił opad 40 do 70 cm świeżego śniegu, na stokach stromych wszędzie jest słabo związana pokrywa śnieżna, istnieje możliwość samoistnego zejścia lawiny.
Należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie w terenie, można poruszać się tylko po bezpiecznych trasach z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i bezpieczeństwa.

V STOPIEŃ (zagrożenie bardzo duże)
ALARM LAWINOWY

Wystąpił opad 70 do 100 cm świeżego śniegu, jest bardzo słabo związana pokrywa śnieżna na wszystkich stokach, lawiny powstają samorzutnie.

UWAGA ! - Obowiązuje zakaz wszelkich wyjść w góry !



Opracował: Ryszard Lewandowski

(ze strony internetowej GOPR http://gopr.karkonosze.net.pl/)