Szrenica 1362 m n.p.m

Szrenica szczyt Karkonoszy na którym znajduje się górskie schronisko turystyczne oraz górna stacja wyciągu krzesełkowego ze Szklarskiej Poręby

50°47'31.309"N, 15°30'49.292"E

wyciąg na Szrenicę

 https://szrenicaskiarena.pl/

 

 Dojście do Dolnej Stacji wyciągu lub Szrenicy

schronisko Szrenica

http://www.szrenica.pl/

160 m od stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna szlak turystyczny czerwony  do Szrenica CZ/PL  czas dojścia  około  2h

   z przystanku PKS  w Szklarskiej Porębie szlak żółty  (ul. 1go Maja) potem czarny (ul.Turystyczna) do dolnej stacji wyciągu około 25 min

inne warianty to oraz www.mapy.cz

CENNIK wjazdu wyciągiem na Szrenicę   GODZINY OTWARCIA: od 9.00 do 16.30

Wyciąg krzesełkowy na Szrenicę składa się z dwóch sekcji

 

Dorośli

2016

Dorośli

2021

Dorośli

2021

Dorośli Sezon niski

2024

Dorośli Sezon wysoki

2024

Wjazd I sekcja (od 710 m n.p.m. do 884 m n.p.m

20,50 zł

26,00 zł

29,00 zł

31 zł

40 zł

Wjazd II sekcja (od od 880 m n.p.m. do 1309 m n.p.m)

20,50 zł

26,00 zł

29,00 zł

31 zł

40 zł

Wjazd I i II sekcja

32,00 zł

42,00 zł

46,- zł

60,00 zł

65 zł

 

Szrenica (1362 m n.p.m., niem. Reifträger) – szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy, w pobliżu granicy państwowej z Czechami, na południe od Szklarskiej Poręby. Doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie, a także Karkonosze czeskie.

Sam szczyt Szrenicy wyniesiony jest ponad główny grzbiet Karkonoszy (Śląski Grzbiet) na wysokość 60 m. Wierzchołek leży całkowicie po polskiej stronie granicy.

Budowa

Cały masyw Szrenicy, tak jak i cała zachodnia część Karkonoszy, zbudowany jest z granitu karkonoskiego, który w wyniku wietrzenia utworzył na szczycie i na zboczach grupy skałek oraz rumowiska skalne, które pokrywają szczególnie wschodnią stronę zbocza.

Oronimia

Granitowe bloki gołoborza porastają żółto-zielonkawe porosty, które z daleka przypominają szron, stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa "Szrenica". Inne pochodzenie nazwy "Szrenica" ma prawdopodobnie związek ze szrenią (szadzią), która zimą pokrywa skały i drzewa.

Polską nazwę Szrenica wprowadzono urzędowo w 1949 roku.

Klimat

W rejonie Szrenicy występuje specyficzny mikroklimat rodzaju alpejskiego, tj. bardzo duże średnie opady roczne, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych, oraz średnie temperatury znacznie niższe niż np. w Tatrach. Ze względu na unikalne położenie Karkonoszy – na uboczu głównych cyrkulacji powietrza z kierunku południowego – rzadziej mamy tam do czynienia ze zjawiskiem wiatrów fenowych (ciepłych południowych), co bezpośrednio przekłada się na większą niż np. w Tatrach liczbę dni mroźnych i śnieżnych.

Poniżej szczytu, na wysokości 1331 m n.p.m., znajduje się Obserwatorium Górskie Zakładu Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Wrocławskiego, będące jednocześnie klimatyczną stacją meteorologiczną......................

Ochrona przyrody

Szrenica leży w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego oraz na obszarze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (czes. Krkonošský národní park, KRNAP).

Turystyka i narciarstwo

Na szczycie znajduje się schronisko "Szrenica", poniżej "Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej", a u podnóża schronisko „Kamieńczyk”. Po czeskiej stronie na zboczu, na południe od skałki Twarożnik, znajduje się schronisko Vosecká bouda.

Ze Szklarskiej Poręby kursuje wyciąg krzesełkowy na Szrenicę oraz od grudnia 2010 r. nowa sześcioosobowa "kanapa" do "Świątecznego Kamienia".

Na Szrenicę prowadzą:

szlak turystyczny czerwony  ze Szklarskiej Poręby Górnej

szlak turystyczny zielony z Jakuszyc, który okrąża wierzchołek od północy

szlak turystyczny czarny  łącznikowy z górnej stacji wyciągu

Ze Szrenicy biegnie na wschód, Śląskim Grzbietem:

szlak turystyczny czerwony  Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej do Przełęczy Okraj.

Północne stoki Szrenicy to doskonały teren do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Powstało tu centrum narciarstwa SkiArena Szrenica z trasami zjazdowymi i nartostradami, które w 98% są sztucznie naśnieżane. Oświetlona jest jedynie trasa "Puchatek", w związku z tym tylko na niej odbywa się jazda wieczorna.

opis ze strony:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szrenica