ŚNIEŻKA –Riesenberg-Sněžka-1602m.

Najwyższy szczyt Sudetów i Najwyższy szczyt Czech

Śnieżka -najwyższy szczyt Sudetów 1602m - foto

Wznosi się w Głównym Grzbiecie Karkonoszy, tworząc kulminację przerastającą o 200 metrów sąsiednie szczyty( Dlatego jest świetnym punktem widokowym ) Ponad  Obři důl - 600 m, nad Karpacz (przystanek autobusowy "Biały Jar") - 950 m.. Cały szczyt pokryty jest rumowiskiem skalnym .Śnieżka zbudowana jest z twardych hornfelsów , a w części zachodniej także z granitów.

Na Śnieżce występuje często inwersja termiczna (zimą jest cieplej niż na dole w Kotlinie Jeleniogórskiej ).

Inwersja opadowa: Równia pod Śnieżką otrzymuje więcej opadu niż szczyt, który często sięga ponad spowijające Karkonosze chmury.

Huraganowe wiatry, często przekraczają prędkość 50 m/sek.Średnia roczna temperatura przez 218 dni spada poniżej 0°C.

Śnieżka była odwiedzana od wieków. Popularność jej wzrosła od czasu postawienia na szczycie kapliczki św. Wawrzyńca w 1681r. Od tego czasu kapliczką opiekowali się cystersi. Kilka razy w roku odbywały się nabożeństwa na szczycie, które przyciągały rzesze wiernych.

W 1850 r. Powstało pierwsze schronisko turystyczne po stronie śląskiej. W 1868 wzniesiono czeskie schronisko.

W 1905 roku została wybudowana Droga Jubileuszowa. Odtąd można było wejść na szczyt dwoma drogami.

Obecnie po polskiej stronie stoją dwa obiekty Kapliczka św. Wawrzyńca , ( W latach 1824-1854 służyła jako schronisko ) oraz wybudowany w latach 1967- 1976 obecny obiekt są to „trzy latające talerze”. W pierwszym (dolnym) talerzu mieści się restauracja dla turystów ( czynna od 9.00-18.00). W środkowym znajduje się schronisko .W najwyższym obserwatorium meteorologiczne.( Stare obserwatorium wybudowane w roku 1899-1900 rozebrano w 1990r.).

Polacy mają wyciąg krzesełkowy tylko do Małej Kopy- z której mają 20 minut pieszo do schroniska „ Dom Śląski”( Na Równi pod Śnieżką) i stąd dalej 200 metrów w górę na szczyt ( około 30 minut pieszo ).

Po czeskiej stronie stoi nowo wybudowany urząd pocztowy  i górna stacja wyciągu krzesełkowego

Urząd pocztowy  - można tu zakupić i wysłać widokówkę wraz z ozdobnym stemplem ze Śnieżki

Dwuodcinkowy wyciąg krzesełkowy wybudowano w 1949 r. Długość wyciągu 4 km ( Pec Pod Śnieżką – Śnieżka z przesiadką na Růžovej Horze). Różnica poziomów 730 metrów;.Wjazd na szczyt trwa niecałe 25 minut.Czyli można bezpośrednio z parkingu w Pecu podejść w 10 minut do dolnej stacji wyciągu i po przesiadce znaleźć się na szczycie Śnieżki.

 

Dojście na Śnieżkę :

Od górnej stacji wyciągu na Małej Kopie-  szlak i - 50 min

Kowary - szlak (do Podgórza)  (do Żółtej Drogi) i (do przełęczy Okraj) i (przez Przełęcz Sowią) - około 5 godzin

Kowary - szlak (do Skalnego Stołu-3 h) (do Sowiej Przełęczy) i –  około 5godzin

Karpacz „ Biały Jar”- szlak ( do schroniska „Śląski Dom”)  dalej   i  na szczyt -   2 godziny 40 minut

Karpacz Górny „ Vang”- szlak (do schroniska „Śląski Dom”) dalej   i  na szczyt  -   3 godziny 30 minut

 Szklarska Poręba Górna PKP - szlak  - (m.in. wodospad Kamieńczyk -przekaźnik Śnieżne Kotły -skały Słonecznik ) - 6 godz 30 min

od schroniska „Odrodzenie”-szlak ( do schroniska „Śląski Dom”)  dalej   i  na szczyt     - 2 godziny 30 minut

 od schroniska ,,Nad Łomniczką" -szlak (do schroniska „Śląski Dom” - 60 min)   dalej   i  na szczyt  -  1 godz 30 min

z CZECH:

 

 z Pecu pod Sněžkou -  wyciąg krzesełkowy na sam szczyt

Pec pod Sněžkou    - przez Obři důl     (do schroniska „Śląski Dom” - 7 km  + 650 m ) dalej   i  na szczyt - razem 8,5 km (+850  m)

Velká Úpa  - szlak - do  Růžohorky -4,5 km (+  570 m )  -     razem  8 km  + 920 m

Panorama ze Śnieżki.

W kierunku pn.: pierwszy plan-Kocioł Łomniczki i dol. Łomniczki, Kopa, Karpacz, Karpacz Górny. Dalej - Kotlina Jeleniogórska, którą z prawej strony otacza pasmo Rudaw Janowickich. W głębi - Góry Kaczawskie i Góry Ołowiane. Na horyzoncie - Pogórze Kaczawskie od Lubania po Legnicę z charakterystycznymi stożkami Grodźca, Ostrzycy i Wilkołaka.

W kierunku zach.: na pierwszym planie - Równia pod Śnieżką, zamknięta z lewej strony Studnični i Lučni horą. Dalej - w skrócie dwa główne grzbiety Karkonoszy: Główny (Wielki Staw, Polana, Słonecznik, Pielgrzymy, Mały i Wielki Szyszak) oraz równoległy - Czeski (Kozi hřbety, Sedmidoli, Kotel). W głębi - Góry Izerskie.

Na horyzoncie - Góry  Łużyckie  z  charakterystycznym  stożkiem Ještédu.

W kierunku pd.: na pierwszym planie - imponujący Obři důl otoczony z prawej urwiskami Studnični h. (Úpska Jáma, Krakonošova zahrádka, Čertova zahrádka) z lewej - stokami Růžovej hory. Dalej dol. Upy zamknięta kopułą Czarnej Góry, od której w lewo-Svetla hora, w prawo - Lišči hora. Na stokach. Czarnej Góry rozrzucone domki kolonii Lučiny i Sokol należących do Pecu.

W kierunku wsch.: na pierwszym planie - Czarny Grzbiet, Czarna Kopa, Sowia Dolina, Kowarski Grzbiet, za którym (niewidoczna) przeł. Okraj. Na prawo, za dol. Upice długi Grzbiet Lasocki, którego przedłużeniem ku pd. są Rychorskie Hory. Za Grzbietem Lasockim szerokie obniżenie Kotliny Kamieniogórskiej (Kamienna Góra, Lubawka, dwie wieże Krzeszowa). Dalej Góry Wałbrzyskie (Trójgarb, Chełmiec) i Krucze. W głębi - Góry Sowie i Suche, Stołowe, Bystrzyckie i Orlickie. Na horyzoncie (przy wyjątkowo dobrej widoczności) Ślęża, Śnieżnik i Pradziad.

powyższy opis pochodzi z przewodnika: TADEUSZ     STEĆ -  SUDETY ZACHODNIE  wydawnictwo SPORT I TURYSTYKA - WARSZAWA 1965