tekst na podstawie strony www.Kowary.pl

 

Obwodnica Kowarska

Liczyrzepa" ER-2

Pętla Kamiennogórska

inne

Obwodnica Jeleniogórska

Wielka Pętla Rudawska

Górskie Szlaki Rowerowe w Rudawach Janowickich

 

 


"Obwodnica Kowarska"
Długość trasy to prawie 33 km, a różnica pomiędzy najwyżej i najniżej położonym punktem to około 500 m.

Oznakowany jest białym kwadratem, czarnym symbolem roweru oraz, u dołu, prostokątem koloru niebieskiego (szlak niebieski).
Jest to rowerowa pętla dookoła Kowar poprowadzona bardzo malowniczą trasą. Można, na przykład, z Centrum Kowar wyruszyć czarnym łącznikiem, przez ulicę Leśną, do właściwego niebieskiego szlaku. Stamtąd jedziemy w górę tzw. Żółtą Drogą, aż do Rozdroża pod Sulicą (ponad 300 m różnicy wzniesień). Następnie możemy zjechać do najwyżej położonego kowarskiego osiedla "Podgórze" i tzw. Drogą Głodu, znowu w górę, do Przełęczy Kowarskiej. Z tego miejsca mniej     więcej płaską drogą jedziemy zboczem Rudnika do Przełęczy nad Bobrzakiem. Następnie zjeżdżamy do uzdrowiskowej części Kowar - Wojkowa i dalej przecinając jedną z głównych arterii miasta, ulicę Jeleniogórską, dojeżdżamy do stóp wzgórza zwanego "Radziwiłłówka". Jedziemy dalej i już jesteśmy w Ściegnach, a stamtąd, obok Western City, dojeżdżamy prawie do Karpacza. Teraz jedziemy już tylko przez Krzaczynę (dzielnica Kowar), a następnie drogą przez las. Mijamy Leśniczówkę "Jedlinki" i kontynuujemy podróż niebieskim szlakiem aż do krzyżówki z czarnym łącznikiem. Zjeżdżamy nim do centrum miasta. No i jesteśmy w punkcie wyjścia.
Trasa ta oferuje nam niezapomniane widoki i moc wrażeń, a do tego prowadzi u podnóża Karkonoszy, Grzbietem Lasockim i stokami RudawJanowickich.

 

Fragment szlaku rowerowego: Obwodnica Kowarska




Euroregionalny Turystyczny Szlak Rowerowy: "Liczyrzepa" ER-2.
Jest to szlak międzynarodowy. Około 100 km szlaku przebiega tylko w samej Polsce. Posiada on na trasie spore różnice wzniesień, od prawie 500 m n.p.m. do 1100. Szlak prowadzi przez Polskę, Czechy i Niemcy.

Oznakowany jest białym kwadratem z zieloną obwódką, zielonym symbolem roweru i zielonym napisem ER-2.
W Polsce szlak zaczyna się na przejściu granicznym w Czerniawie, prowadzi przez Świeradów Zdrój, Góry Izerskie, Szklarską Porębę, Karkonosze, Karpacz, Kowary, i kończy się w Lubawce.
Odcinek kowarski tego szlaku prowadzi z Karpacza, przez Krzaczynę, leśniczówkę "Jedlinki", później przez las, "Żółtą Drogą", przez Rozdroże pod Łysociną, i dalej Grzbietem Lasockim. Ten odcinek jest dla dość wymagających rowerzystów. Krzaczyna leży na wysokości około 500 m n.p.m., a później szlak prowadzi   cały czas pod górę, aż do Rozdroża pod Łysociną (około 1100 m n.p.m.). Później turysta do samej Lubawki ma już z górki.
Droga jest w bardzo dobrym stanie, dobrze oznakowana i w dużej mierze poprowadzono ją leśnymi drogami. Spore walory krajobrazowe ma zwłaszcza odcinek z Krzaczyny, przez Kowary, Karkonosze i Grzbiet Lasocki.

Fragment szlaku rowerowego: Liczyrzepa




"Obwodnica Jeleniogórska".
Liczy ona 104 km długości. Różnica wzniesień wynosi około 200 m, nie licząć jednak podjazdu z Piechowic na Przełęcz "Kozia Szyja", przy którym różnica ta ma ponad 300 m.


Oznakowany jest białym kwadratem, czarnym symbolem roweru oraz, u dołu, prostokątem koloru zielonego (szlak zielony). Jest to ogromna pętla dookoła Jeleniej Góry. Trasa przechodzi przez Janowice Wielkie, Karpniki, Kowary, Miłków, Podgórzyn, Piechowice, Starą Kamienicę, Siedlęcin. Szlak rowerowy poprowadzony jest mało uczęszczanymi drogami publicznymi o niskim natężeniu ruchu. Odcinek kowarski prowadzi od strony Ściegien, u podnóża Wzgórza Radziwiłłówka, Kowary Dolne, ulicą Łomnicką, Zamkową, Wojska Polskiego, Wojków, Przełęcz pod Średnicą, w stronę Gruszkowa.

Warto wspomnieć jeszcze o Wielkiej Pętli Rudawskiej przebiegającą w najbliższym sąsiedztwie Kowar. Jest to szlak żółty liczący sobie około 40 km. Możemy nim wyruszyć na przykład z Wojkowa i wspinać się Bukową Drogą do Przełęczy pod Bobrzakiem (ponad 300 m różnicy wzniesień). Nastęnie zjeżdzamy obok dawnego schroniska "Czartak" do urokliwej wsi Czarnów. Stamtąd jedziemy przez kolejne wsie: Rędziny, Rędzinki, Mniszków, aż do miasta Janowice Wielkie. Następnie, podziwiając po drodzę niesamowite formacje skalne, dojeżdżamy do Karpnickiej Przełęczy. Mijamy wsie Karpniki, Krogulec oraz Bukowiec i wracamy z powrotem do Wojkowa. Zaletą tej trasy jest to, że większą jej część poprowadzono w granicach Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Dla rowerzystów zainteresowanych trasami w Kotlinie Kamiennogórskiej stworzono Pętlę Kamiennogórską (szlak zielony). Liczy ona około 39 km. Można się na nią dostać wjeżdzając na Przełęcz Kowarską. Zjeżdżamy z Przełęczy, już naszym szlakiem, przez wieś Paczyn do Miszkowic, a następnie dalej przez Paprotki, Starą Białkę, Janiszów i Przedwojów dojeżdzamy do Kamiennej Góry. Starym Traktem Kamiennogórskim następnie jedziemy do Pisarzowic i Rędzin. Następnie wspinamy się, przez Czarnów, na Przełęcz pod Bobrzakiem. Stąd jedziemy albo z powrotem na Przełęcz Kowarską, albo zjeżdzamy żółtym lub niebieskim szlakiem do Wojkowa.

Oprócz szlaków turystycznych w pobliżu Kowar przebiegają Górskie Szlaki Rowerowe w Rudawach Janowickich (niestety nie zaznaczone na naszej mapce rowerowej). Na terenie gminy Kowary biegnie pętla oznakowana podobnie jak poprzedni szlak, z tym tylko, że jest to tym razem szlak czerwony. Wiedzie on przez wsie:Bukowiec, Gruszków i Strużnicę. Odcinek kowarski przebiega z Bukowca na Wojków, między górami Parkową i Bukową, przez Średnicę, Przełęcz pod Średnicą, Bukową Drogę, i dalej u podnóża Skalnika w stronę Przełęczy Rudawskiej. Jest to szlak dośc trudny, przeznaczony dla turystów, którzy posiadają rowery górskie. Czasami szlak prowadzi leśnymi ścieżkami, a czasami asfaltowymi drogami. Trasa rzadko prowadzi po płaskim terenie. Jest mnóstwo wzniesień i zjazdów. Jest to ciekawa propozycja dla miłośników jazdy górskiej.
Trochę dalej, bo we wsi Bukowiec, można wjechać na kolejny Górski Szlak Rowerowy, tym razem zielony. Jest to stosunkowo krótka pętla, którą objeżdżamy górę Mrowiec, Bucznik i przez wieś Krogulec wracamy znowu do Bukowca.

Kowary to doskonały punkt wyjścia do uprawiania sportów rowerowych. Niedaleko Kowar poprowadzone są jeszcze INNE, od wymienionych, szlaki rowerowe. Istnieje na przykład łącznik z Karpacza, przez Ściegny, Mysłakowice do Jeleniej Góry (szlak czarny).
Również warto z Kowar wjechać jakimkolwiek szlakiem na Przełęcz Okraj (ponad 500 m różnicy wzniesień) i przekroczyć tam granicę z Republika Czeską. W okolicy Okraju, po czeskiej stronie, istnieją również ciekawe trasy rowerowe, które warto przejechać.